A 2024/3110/EU az új 305/2011/EU (CPR)
Az Európai Unió hivatalos lapjában (OJEU) megjelent az új CPR, némely része 2025. január 7-től már hatályba is lépett. Az új rendelet (a szankcionálásról szóló cikk kivételével) 2026. január 8-tól váltja fel teljes mértékben a 305/2011/ EU-rendeletet.
Az új CPR megjelenését már régóta várta az építőipar. Szabványosítási szempontból a legfontosabb változás, hogy a megjelenésével várhatóan véget ér az az átmeneti időszak, amikor gyakorlatilag teljesen leállt a harmonizált szabványok megjelenése. A CPR korszerűsítésének egyik oka a helyzet rendezése volt, amit az is mutat, hogy idén januárban az általános előírásokat és a fogalommeghatározásokat megadó cikkeken túl szinte csak a harmonizált szabványok elfogadásához kapcsolódó cikkek léptek hatályba.
Az 5. cikk (2) bekezdése értelmében a harmonizált szabványok elfogadásának folyamata ezt követően is hasonlóan zajlik, mint a 305/2011/EU esetében. A szabványosítási kérelmek azonban az 5. cikk (4) bekezdése alapján várhatóan jóval specifikáltabbak lesznek, valamint az új CPR szövegének kidolgozásával egy időben, de attól részben függetlenül módosult a harmonizált szabványok Bizottság általi értékelésének folyamata is.
Fontos újítást tartalmaz viszont az 5. cikk (8) bekezdése, amely azonban csak 2026. január 8-tól lesz hatályos: „Amennyiben egy harmonizált szabvány megfelel az alkalmazandó jogi követelményeknek, és megfelel a szabványosítási kérelemben meghatározott […] követelményeknek, a Bizottság haladéktalanul elfogadja a végrehajtási jogi aktust, amelyben kötelezővé teszi az említett szabványt. Az elfogadás után egy évvel e rendelet alkalmazásában a teljesítményre vonatkozó harmonizált szabvány kötelezővé válik […]. A teljesítményre vonatkozó harmonizált szabvány a végrehajtási jogi aktus elfogadásának időpontjától kezdve önkéntesen alkalmazható.” Ezzel az előírással vélhetően az OJEU-ban való meghirdetés menetének kezelése és az ebből fakadó következmények egyértelműsítése a cél.
Alapvető változás továbbá, hogy az építőipari termékek gyártása és forgalmazása során lényeges szemponttá vált a termék környezeti terhelésének értékelése. A gyártóknak a jövő évtől nem teljesítménynyilatkozatot (Declaration of Performance – DoP), hanem teljesítmény- és megfelelőségi nyilatkozatot (Declaration of performance and conformity – DoPC) kell kiállítaniuk, amelyben lényegében a DoP kiállításához kapcsolódóan korábban előírt információkon túl meg kell adni a „termék teljes életciklusa alatti környezeti fenntarthatósági teljesítményét” is [2024/3110/EU, 15. cikk, (2) bekezdés]. Ehhez egy új értékelési és ellenőrzési rendszer (Assessment and verification systems – AVS) is kapcsolódik: 3+. rendszer: A környezeti fenntarthatósági értékelés bejelentett szervezet általi ellenőrzése [2024/3110/EU, IX. melléklet, 4. pont].
Mivel az előző bekezdés szerinti változások csak jövőre lépnek hatályba, az idei év szabványosítási szempontból az új előírásokhoz való alkalmazkodásról fog szólni, különösképpen a környezeti teljesítmény értékelélése területén. Várhatóan újraindul vagy felgyorsul több harmonizált szabvány esetében is a jelenleg érvényes változatok korszerűsítési folyamata és debütál élesben is az új értékelési rendszer. Az új jogszabályi környezet és az átalakult értékelési eljárás eredményeként remélhetőleg gyorsabb és egyszerűbb lesz a harmonizált szabványok bevezetése és a Bizottság általi elfogadása. A cél, hogy az építőipari piac minél hatékonyabban át tudjon állni a 2024/3110/EU előírásaira a jövő év elejei hatálybalépés időpontjára, de legkésőbb 2027. január 8-ára, amikortól már a szankcionálás is életbe lép.
(forrás: Magyar Szabványügyi Testület)