Köszöntő
Beton. Ez a szó szinte mindenkinek mást jelent: az építőmérnököknek a szilárdsága fontos, az építészeknek az alakíthatósága, a technológusnak az összetétele és a tartóssága, míg a hétköznapi embereknek egy szürke építőanyag jut az eszébe, amely a telek után felfagy, hámlik vagy éppen tönkreteszi a vídiafúrót, mert annyira kemény. Akik már egy ideje ismerik a „beton”-t, jól tudják, hogy egy olyan anyag összefoglaló nevét jelenti, amelyre mindig oda kell figyelni, ha a tartósságát tartjuk az egyik legfontosabb tulajdonságának.
Az általános iskolai történelemtanulmányaim során 2 alkalommal olvastam egy-egy érdekes történetet a betonról. Az első könyv a rómaiakról szólt és a rómaiak betonjáról, míg a másik a 2. világháború bunkereinek építését és a lerombolásukra tett erőfeszítéseket írta le. Lenyűgöző volt olvasni, hogy évezredekkel korábban hogyan építettek hatalmas épületeket a rómaiak, amelyek még ma is állnak, és hogyan próbálták lerombolni vagy használhatatlanná tenni az angolszászok a német mérnökök által tervezett és kivitelezett több méter vastag vasbeton bunkereket. A tanulmányaim vége felé az élet úgy hozta, hogy 20 évvel ezelőtt a KTI laborjában kaptam egy álláslehetőséget, amely másfél évtizedig meghatározta az életemet. Itt ismerkedtem meg a betonok és ezen belül a betonburkolatok szakmai elitjével.
Sokat köszönhetek a szakembereknek, akiket ez idő alatt megismertem, mert megértettem, hogy a vegyész vagy egy betontechnológus ugyanolyan fontos eleme a beton élettartamát befolyásoló tényezőknek, mint az egyszerű segédmunkás, aki meglocsolja a „keresztvízzel” a betonburkolat felületét, hogy könnyebben el tudja simítani – és ezzel a mozdulattal tönkre is teszi azt, de ez majd csak 3-4 év múlva lesz szembetűnő egy hidegebb telet követő tavasszal.
A hazai szakmai fórumok mellett rendszeresen publikáltam nemzetközi szinten is az elért eredményeket és tapasztalatokat, mert azt az elvet vallom, hogy a megszerzett tudást, ha van rá lehetőségünk, akkor meg kell osztani, figyelembe véve a célhoz vezető út bonyodalmait és nehézségeit.
Betonok és betonból készült vasbetonelemek kutatása és fejlesztése nélkül a mai piaci környezetben, amikor már a hazai piacon is komoly a nemzetközi konkurencia, a folyamatos termékfejlesztés az előregyártók életének elengedhetetlen részévé vált. A hagyományos vasbeton termékek mellett a vevők mindig az újat, a környezetbarátabb, biztonságosabb vagy éppen az extrém termékeket keresik, mert ezzel próbálnak kitűnni a konkurenciát jelentő versenytársak közül. Mindenkinek ehhez a piaci igényhez kell igazodnia egy olyan változó szabályozási környezetben, amikor a jól megszokott teljesítményelvűség mellé megjelent egy régi-új szemlélet is: az életciklus-elemzés és a környezeti terhelés mértékének számszerűsítése. Az Európai Parlament és Tanács 2024/3110-es rendelete teljesen új, az eddigi piaci szemlélettől merőben idegen eszmeiséget képvisel. Ez az elv azonban nagyon komoly felelősséget is jelent a tervezők számára, amely az európai zárt piacon csak akkor lehet életképes, ha a megrendelői hozzáállás is megváltozik és hozzáidomul a rendelet eszmeiségéhez.
Végezetül engedjék meg, hogy elmondjam, nekem mit jelent ez a szó: beton.
A beton számomra azt jelképezi, hogy a mai felelős mérnöki szemlélet messze túlmutat a fogyasztói társadalom eszméjén, mert több generációra tervezett épületek és építmények készülnek belőle úgy, hogy bármikor 100%-ban újra lehet hasznosítani.
Dr. Bencze Zsolt
Ferrobeton Zrt.
minőségirányítási vezető