Az ipari átlakulás európai menetrendje
A CEMBUREAU kiáltványa a 2024–2029-es jogalkotási ciklusra
Az új uniós politikai ciklus kezdetével mind a cementágazat, mind a szélesebb uniós építőipari értéklánc szempontjából kritikus ponthoz érkeztünk.
Az európai cementipar az európai zöld megállapodás közzétételét követően az elsők között terjesztette elő a 2050-ig szóló karbonsemlegességi ütemtervet. Az elmúlt öt évet egy átfogó uniós jogi keret kidolgozása és jelentős dekarbonizációs beruházások elindítása jellemezte iparunkban. Most, hogy karnyújtásnyira van a szén-dioxid-semleges cementek bevezetése, átalakító erejű intézkedéseket kell végrehajtanunk az innováció, az infrastruktúra, a társadalmi elfogadottság, a digitalizáció és a készségfejlesztés terén.
- Az uniós és nemzeti finanszírozás felturbózása és nemzeti ipari dekarbonizációs tervek kidolgozása. Ágazatunkban a beruházási portfólió erős, és támogató intézkedéseket igényel. Az ETS innovációs alapot dinamikus „tiszta technológiák bevezetésére szolgáló alappá” kell átalakítani, és a CBAM-ágazatok ETS-hozzájárulásait ezen ágazat átállási terveinek támogatására kell felhasználni. Egyszerűsített szabályokat és eljárásokat kell megállapítani a finanszírozási rendszerekre vonatkozóan. Ezenkívül a tagállamoknak sürgősen nemzeti ipari dekarbonizációs terveket kell kidolgozniuk a meglévő nemzeti energia- és klímatervekre építve.
- Az uniós szén-dioxid-kiigazítási mechanizmus (CBAM) sikeres bevezetése annak érdekében, hogy egyenlő versenyfeltételeket teremtsenek az uniós iparágak számára. A CBAM mint az első olyan globális eszköz, amely egyenlő versenyfeltételeket teremt a szén-dioxid-kibocsátás terén, gyökeres változást hoz az európai cementipar szén-dioxid-semlegesség felé vezető útján. Létfontosságú annak biztosítása, hogy 2026-tól zökkenőmentesen működjön. Ehhez kulcsfontosságú végrehajtási intézkedéseket kell kidolgozni az átláthatóság biztosítása és az intézkedések kijátszásának elkerülése érdekében.
- Páneurópai CO2-leválasztási hálózat kiépítése és elmozdulás a körforgásos szén-dioxid-alapanyagok felé. A szén-dioxid-leválasztás elengedhetetlen a nettó zéró célkitűzéseink eléréséhez. Elkötelezettségünk egyértelmű, jelentős beruházások vannak folyamatban, de a CO2-vezetékek és -tárolók hiánya miatt az út egyenetlen az EU régiói között. Az elkövetkező öt évnek egy erős és nyitott uniós szén-dioxid-leválasztási infrastruktúra létrehozására kell összpontosítania, amely tisztességes hozzáférési feltételeken és átláthatóságon alapul. Európának vezető szerepet kell vállalnia a körforgásos szén-dioxid-alapanyagok terén is, lehetővé téve a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának csökkentését és a kulcsfontosságú iparágak dekarbonizációját.
- A körforgásos gazdaság központi szerepe az ipari dekarbonizációban. A cement- és betonértéklánc dekarbonizációja a körforgásos gazdaságon keresztül történik. A fosszilis tüzelőanyagokról a hulladékból származó tüzelőanyagokra való átállásunk a „közös feldolgozás” révén intelligens nyersanyag-felhasználással és az építőanyagok innovatív újrahasznosításával párosulva átalakító hatású. A hulladékokról szóló keretirányelv közelgő felülvizsgálata lehetőséget kínál a hulladéklerakók betiltásának szorgalmazására, a biomasszára és az alternatív üzemanyagokra vonatkozó koherens stratégia támogatására a hulladékalapú erőforrásokhoz való hozzáférés javítása érdekében, az anyagok közös feldolgozás útján történő újrafeldolgozásának támogatására, valamint a hulladék és a melléktermékek újrafeldolgozására szolgáló új módszerek támogatására.
- Az unió az épületekkel kapcsolatos menetrendjének megerősítése a kibocsátások jelentős csökkentése érdekében. Az építőipari kibocsátások drasztikus csökkentéséhez forradalmasítani kell a fenntartható építési gyakorlatokat. Olyan politikákra van szükségünk, amelyek az anyagsemlegességen alapulnak, figyelembe véve az épületek teljes életciklusa során keletkező kibocsátásokat, beleértve építőanyagaink tartósságát és alkalmazkodóképességét is. Itt az ideje, hogy olyan anyagokat használjunk, amelyek végleg megköthetik a CO2-t, tartósan hozzájárulva fenntarthatósági törekvéseinkhez.
(fotó: Beton újság)