Lapszámok

2024. október XXXII. évfolyam V. szám

A cement és a beton következő generációja – amiért utódaink hálásak lesznek

Magas minőségű és tartós, alacsony környezeti lábnyomú, hozzájárul a körforgásos gazdaság működtetéséhez, de legfőképpen költséghatékony – ezek a legfontosabb elvárások a beruházók részéről, amikor betont és cementet választanak. A gazdasági nehézségek miatt az építtetők még költségérzékenyebbek lettek, amire az építőanyag-gyártóknak is reagálniuk kell, akik ugyanakkor nem engedhetnek sem a minőségből, sem a környezet megóvásának igényéből. Ezért is fejlesztenek olyan új generációs cement- és betontermékeket, mint az evoBuild.

Csökkentett CO2-lábnyom a betonban
A Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) által forgalmazott evoBuild elnevezésű betontermék újrahasznosítható adalékanyag felhasználásával készül, mely hozzájárul a körforgásos gazdaság működéséhez. A csökkentett CO2-lábnyommal rendelkező evoBuild valamennyi alkalmazási területen különféle betonszerkezetek építéséhez használható. Így magas- és mélyépítési monolit vasbeton szerkezetekhez, jelentősen agresszív kémiai környezetben történő betonozásokhoz (szulfáthatásnak kitett betonok, vasbeton szerkezetek), vízzáró, fagyálló, kopásálló betonszerkezetek építéséhez, „nagy tömegű” betonozáshoz (nagy keresztmetszetű beton, vasbeton szerkezetek elkészítéséhez) ugyanúgy, mint látszó (látvány) és öntömörödő betonok, esztétikus felületek elkészítéséhez, ipari létesítmények, ipari padlók építéséhez vagy zöld lakóépületek, társasházak kivitelezéséhez.

Kiváló teljesítmény és tartósság
Az evoBuild Magyar és Hazai Termék védjegyes cementtípusok felhasználásával készül az MSZ EN 197-1 és az MSZ 4798:2016 szabványok alkalmazása mellett, és a hagyományos betonnal egyenértékű friss-, illetve megszilárdultbeton-tulajdonságokkal rendelkezik. A DDC Betonüzletága országszerte elérhető kínálatában szereplő új evoBuild betontermékek alkalmazásával minimum 30%1 , de akár 80%-os CO2-kibocsátás csökkentés is elérhető a hagyományos betontermékekhez képest.

A DDC anyavállalata, a Heidelberg Materials 2023 novemberében mutatta be az evoZero márkát, a világ első szén-dioxid-leválasztással előállított, nettó-zéró kibocsátású cementjét, ami az evoBuilddel új „családtagot” kapott. Az egyedülálló evoZero termék bevezetése paradigmaváltást jelent az ágazat szén-dioxid-mentesítésében. A szén-dioxid-leválasztás és -tárolás áttörést jelentő technológia az építőanyag-iparban, a vállalat pedig élen jár ennek a nagy léptékű bevezetésében.

Újabb lépés a klímacél eléréséhez
A DDC az anyavállalatához, a Heidelberg Materials-hoz hasonlóan kiemelten kezeli a klímasemlegesség kérdését. „Az új globális márka magyarországi bevezetésével újabb lépést teszünk, hogy közelebb kerüljünk a klímacél eléréséhez. Ahogyan a hagyományos cement- és betontípusok, úgy az evoBuild-termékek is modern, a kor kihívásainak teljes mértékben megfelelő cementgyárainkban és betonüzemeinkben a legkorszerűbb vezérlési technika használata mellett készülnek, emellett a körforgásos gazdaság rendszerében visszanyerhető, megfelelő előkészítést követően újrahasznosítható adalékanyagot tartalmaznak” – mondja Buócz Tamás, a DDC Beton- és kavicsüzletág igazgatója.

A termék népszerűsítésére egyedülálló projekt indult Magyarországon egy művésszel, Kolodko Mihállyal együttműködésben. A szobrász „Dunai Cápa” alkotásaival a környezettudatosságra hívja fel a figyelmet – e funkcionális szobrok alapanyaga is evoBuild® lett. Az alkotásokkal célzott eseményeken, majd a „természet kiállítóterén”, a Duna-parton találkozhatnak a környezetükért felelősséget vállaló érdeklődők.

(fotók: DDC)