Lapszámok

2024. június XXXII. évfolyam III. szám

Dávid Szabolcs: Az idő halad, az érték marad - Startupból a piac élvonalába három év alatt

A PREbeton a szakma egyik kiemelkedő szereplőjévé vált
A PREbeton Zrt. a 100%-ban magyar tulajdonú Market Építő Zrt. leányvállalataként, a cégcsoport oszlopos tagjaként 2020-ban kezdte meg aktív működését a vállalat erdőteleki gyártóegységében.

Ha visszatekintünk a kezdetekre, akkor a kívülálló szemlélő számára talán úgy tűnhetett, hogy fiatal mérnökökből verbuválódott egy néhány fős lelkes kis csoport, azzal a céllal, hogy megvessék lábukat a magyar vasbetonelem-előregyártás piacán. Ez a néhány fős csapat a PREbeton regnálása alatt egy 300 főt számláló szakembergárdává duzzadt és a szakma meghatározó szereplőjévé vált.

A PREbeton esetében a címben is említett „startup” kifejezés nem a szó klasszikus értelmében vett jelentéstartalommal bír, a mi esetünkben sokkal inkább utal magának a tevékenységnek a folyamatára, arra, hogy egy stratégiai tervből viszonylag rövid idő alatt hogyan kelt életre egy jól működő szervezet, mely a kivitelezésen túl gyártási tevékenységet is ellátó vállalkozás – és ez bizony nagy kihívás elé állítja a szervezet vezetőit, illetve az abban működő kollégákat egyaránt. Persze lehet mondani, hogy Magyarország piacvezető generálkivitelezőjének a támogatását élvezve könnyű dolgunk volt, s talán likviditási szempontból igaz is az állítás. Viszont az éremnek van egy olyan oldala is, hogy nekünk ebben a helyzetben egy nagyon határozott és rendkívül magas elvárásokat támasztó megrendelői igénynek kellett és kell a mai napig is megfelelni, ahol csak a legjobb lehet elég jó, más opció nincs.

A Markettől rendkívül sokat tanultunk hatékonyságról, konszolidációról, időmenedzsmentről, professzionalizmusról, és megtanultuk a Market-csoportos szinergiákat is megfelelő módon működtetni. A tavalyi év második felében éreztük, hogy már van annyi tapasztalatunk, tanultunk annyit az anyacégtől, hogy megérett az idő arra, hogy a külső piaci környezetbe is kilépjünk, és ott is megmérettessük magunkat. 2023 második felében elmondható, hogy az újonnan kötött szerződésállományunk több mint 65%-át tették ki a külsős munkák, melyek döntő többségben logisztikai és gyártócsarnok jellegű létesítmények voltak.

Az erdőteleki gyáregységünk egy zöldmezős beruházás keretein belül valósult meg. Kezdetben egy 10 000 m² kapcsolódó gyártócsarnok-területet alakítottunk ki, amelyet több mint egy évvel ezelőtt bővítettünk fel 20 000 m² gyártási területté, továbbá a második ütemben tároló- és logisztikai területeket is építettünk. Utóbbira azért volt szükség, hogy egyfelől nagyobb szabadságot kapjon a projektek kivitelezése, továbbá hogy több elemet tudjunk letárolni, ezáltal pedig optimálisabbá, ütemezhetővé válhasson a nagyobb volumenű projektek termékeinek zökkenőmentes leszállítása is.

Bővítéseink és fejlesztési sorozataink ezzel nem értek véget, jelenleg is zajlanak például az új, kiegészítő betonkeverő üzemünk építésének munkálatai. A két keverőüzem használatával kellő biztonsággal és tartalékkal tudjuk legyártani a havi több mint 4 000 m³- es – csak szerkezetfödémek mennyiségén felüli – termékmennyiséget.

És természetesen a fejlesztéseink meghozták az árbevétel-bővülést is. Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a termelési mennyiség oltárán soha nem engedjük feláldozni a minőséget. Betonelemeinket látszóbeton minőségben állítjuk elő, speciális öntömörödő, nagyszilárdságú betonokból.

A beton öntésének magas minőségét a modern construx zsalupark használata teszi lehetővé, ennek mérettartománya tág intervallumban nagy flexibilitással választható a megrendelő igénye vagy éppen az adott épület adottságaihoz igazodva. Ezt segíti a 12 főt számláló minőségellenőr csapatunk, amely QR-kód-olvasórendszer segítségével ellenőrzi a gyártásközi minőséget minden egyes munkafázisban, egészen az értékesített végtermékig.

A gyár magas technológiai felszereltségén túl az is nagyban támogatja folyamatainkat, hogy a kiszolgálóegységek is a saját kezünkben, helyben vannak: saját asztalosüzemmel, lakatosüzemmel, betonacél- és betongyártó üzemmel rendelkezünk, így az előregyártás teljes folyamatát le tudjuk fedni önállóan. Ez a megrendelők számára nagyfokú teljesítési biztonságot jelent.

A vasbetonelem-előregyártásba is begyűrűzött a polikrízis korszaka
Ma a vállalkozások számos és változatos külső tényezőkkel néznek szembe, egy időben több válsággal is szembesülniük kell, ezek összessége alkotja a polikrízis környezetet, mely a vasbetonelem-előgyártást sem kerülte el. A geopolitikai változások, a közelmúltbeli háborús konfliktusok, a klímaválság, az energiaválság, a határokon átnyúló technológiai fejlesztések, az infláció, a tartós gazdasági lassulás és a szigorú szabályozások együttesen formálják a vállalatok pénzügyi és működési környezetét. A vállalati döntéshozatali folyamataink kialakítása során a polikrízis környezetet folyamatosan monitoroznunk kell és figyelembe venni a döntéshozatalkor.

Az Európai Unió új környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) jelentési követelményeket vezetett be. Ezek a jelentési kötelezettségek a Non-Financial Reporting Directive (NFRD) hatásköre alá tartozó vállalatokra, a multinacionális vállalatokra és a szabályozott piacokon jelen lévő kkv-kra vonatkoznak, amelyeknek European Sustainability Reporting Standards (ESRS), azaz az európai fenntarthatósági beszámolási szabvány szerint kell jelenteniük a fenntarthatóság terén elért eredményeikről és kitűzött céljakról annak érdekében, hogy a transzparens, átlátható és összehasonlítható működés mind az egyes vállalatokon belül, mind pedig a vállalatok között megvalósuljon. Az első fázisban bizonyos társaságoknak már a 2024-es jelentési időszakban az ESRS-ek alapján kell teljesíteniük a fenntarthatósági közzétételeket.


WEF The Global Risks Report 2024 (weforum.org)

Fókuszban a karbonlábnyom csökkentése
A PREbeton Zrt. elkötelezett célja, hogy az ESG terén is – különösen a karbonlábnyom csökkentése tekintetében – a piac előtt járjon és elsőként mutasson irányt az előregyártásban az ellátási lánc többi szereplője számára. Beszállítóinkat is arra szeretnénk ösztönözni, hogy kövessék a PREbeton jó gyakorlatait az ESG vonatkozásában.

Ez az attitűd már az üzleti modellünk részévé vált, ebben nagyban segít minket a LEAN-módszer alkalmazása, mely a mindennapjaink részévé vált, hiszen az 5S-módszerrel a LEAN is hatékonyan támogatja a környezetvédelmet. Nyugat-európai és nemzetközi szinten is elismert LEAN-munkaszervezés folyik a PREbetonnál, mely az előkészítéstől a gyártáson át a kivitelezési szakasz legvégéig jelen van munkánk során.

A LEAN mellett ki kell emelnem a hatékonyságunkat nagymértékben növelő amerikai mintára működtetett integrált vállalatirányítási rendszerünket, az „open book”-ot, mely a folyamataink teljes spektrumában hivatott megteremteni a lehető legteljesebb transzparenciát. A hagyományos értelemben vett mérnöki munka mellett folyamatmérnök menedzseli folyamatainkat, a fentieken túl ezzel is célunk a teljesítés biztonságának megteremtése és a rövid határidők zökkenőmentes betartása.

A vállalatirányítási és termelésirányítási rendszereinken túlmenően a LEAN gyártási módszer bevezetésével, annak használatával egyéb gyártáshoz kapcsolódó folyamatainkat is sikerül folyamatosan optimalizálnunk és egyre hatékonyabbá tennünk.

A LEAN, mint vállalatirányítási metódus, ipari környezetben már számtalan helyen elterjedt. Az építőipari szegmensre jellemző folyamatos változás miatt az anyacégünk a piacon elsőként ismerte fel a LEAN szükségességét és használhatóságát, így nem volt kérdés, hogy a PREbetonnál is foglalkozzunk ezzel. A kivitelezések túlnyomó többségében olyan problémák merültek fel, amelyeket az addig ismert és használt módszerekkel nem volt lehetséges orvosolni, így szükség volt egy olyan megoldásra, melynek segítségével optimalizáció, hatékonyságnövelés és hulladék-minimalizálás érhető el. Ez a módszertan egyfajta gondolkodás és stratégia, amelyet többek között a PREbeton is hatékonyan alkalmaz.

A LEAN építési módszer arra összpontosít, hogy a megrendelők számára értéket teremtsünk úgy, hogy mindeközben megszüntetjük a nem értékteremtő tevékenységeket, hatékonyabbá tesszük a folyamatainkat, továbbá elősegítjük a projektben érdekelt felek közötti együttműködést. A cél egy hatékonyabb és gyorsabb építési folyamat elérése, amely megfelel a megrendelő igényeinek és javítja a projekt eredményeit.

Az építőipar vonatkozásában a LEAN eszköztárából a vizualitás szempontjából legfőképp az ütemtervezés emelendő ki. Számos projektünkben bevezettünk úgynevezett LEAN-táblákat azzal a céllal, hogy hatékonyabbá, gyorsabbá, illetve átláthatóbbá tegyük a folyamatainkat, de a helytelen felhasználásból származó veszteségeket is képesek vagyunk detektálni ennek segítségével.

Az építési helyeken történő LEAN bevezetésének alapjául általában azonos módszerek és eszközök szolgálnak, ám a projektek soha nem egyformák, így minden választott metódust az adott helyre kell formázni, szükséges testre szabni. Ebben támogatnak bennünket a projekt műszaki oldalán lévő szereplői, akikkel együttműködve a LEAN-t használó építkezéseken kiemelkedő eredményeket értünk el. Ennek az esszenciáját a 11. oldalon található ábra foglalja össze.

A gyár beindításától a mai napig tartó üzemeltetésig nem volt egyszerű és zökkenőmentes az út
A kezdeti nehézségek leküzdése után szinte azonnal lecsapott a Covid-járvány, mely szinte minden folyamatot belassított, megnehezített.

Majd a fokozódó turbulens gazdasági környezetben kirobbant az ukrán–orosz háború Magyarország közvetlen szomszédságában. Ez automatikusan hozta magával a beszerzési ellátóláncok akadozásait. Meg kellett találni az alapanyagok beszerzéseinek alternatív forrásait.

Tovább fokozva a helyzetet kialakult, majd állandósult a magas inflációs környezet is, drágultak a hitelek, alábbhagyott a beruházási kedv, a másik oldalon pedig megjelentek azok a típusú beruházók, akik a helyzetet meglovagolva igyekeztek kihasználni az „olcsó” szerkezetben rejlő lehetőségek széles tárházát, és alacsony bekerülési költségen építettek. Ha mindez nem lett volna elég, a nem túl kedvező hatások együttesét erősítette az a tény, hogy a megrendelésállományban viszszaszorult piacon sok új szereplő jelent meg egyidejűleg az előregyártásban, fokozva a kínálati piacot, és kialakítva egy siralmasnak mondható árversenyt. A teljesség igénye nélkül felsorolt kihívásokkal együtt kellett ledolgoznunk a hiányzó 30 éves hátrányunkat.

A mindennapi munka során felhő rendszerben dolgozunk, mely támogatja, hogy a kollégák hatékonyabban tudjanak együttműködni, mivel ez a technológia hosszú távon a vállalati silókat tünteti el.

A nehézségek mellett egy új cégként való működésnek is megvannak az előnyei, pl. nem kellett szakítani a konvenciókkal, nem voltak „ahogyan szoktuk” berögződött sémák, mindent a logika mentén építettünk fel, miközben már többször átszerveztük, átstrukturáltuk magunkat a nagyobb hatékonyság jegyében, és ez a fajta szervezetfejlesztés még nem ért véget, jelenleg is zajlik.

Nagy kihívást jelentett, és jelent mai napig is, a munkaerő betanítása, összehangolása. Sokan nálunk kezdték nemcsak magát az előregyártást, de az építőipari pályafutásukat is. Sok esetben tapasztaltam, hogy az emberek saját maguk sem hitték el, hogy mire képesek, és ebben látom a felelősségünket: nekünk kell irányt mutatni nekik, ugyanakkor köszönettel is tartozunk munkatársainknak, amiért vállalták, hogy velünk tartanak ezen a nehézségekkel tűzdelt úton.

Ahogy mi dolgozunk: mitől sikeresek a projektjeink
Néhány kiemelendő projekt az eddigi több mint 60 megvalósult létesítményeink közül, melyek helyszíne Pécstől Debrecenig változó:

a. BudaPart lakó- és irodaépületek homlokzata
b. CATL Debrecen
c. BMW Debrecen
d. Chervon Miskolc
e. SemCorp Debrecen

Szeretném példaként kiemelni egy tavalyi projektünket, az InPark Debrecen 70 000 m² -es ipari létesítményt (teljes mennyiség: 11 200 m³).

Az Inpark projekt egy 70 000 m² alapterületű épület, melynek nagy része logisztikai céllal, míg kisebb része gyártó/irodai céllal létesült. Az építmény 16 m-es átlagos épületmagassággal és a gyártó/irodarészen, azaz körülbelül 10 000 m²-en egy szintnyi közbenső födémmel rendelkezik.

Már a projekt elején is elég szűkösnek bizonyult a határidő, melyet a megrendelő az épület szerkezetének megépítésére szabott ki, így különféle műszaki, stratégai alternatívákat dolgoztunk ki a megvalósíthatóságra. A munka elején, még a tervezési fázisban a partner részéről igen sok módosítási igény, illetve kiegészítés merült fel, mellyel a megrendelő későbbi munkáinak egy része gyorsítható lett a befejező szakipari munkáknál. A projekt előrehaladása során a határidő rövidsége folytán nyilvánvalóvá vált, hogy az első ütem időben történő átadásához szükséges további partnereket, előregyártókat bevonni. A lehető leggyorsabban nekiláttunk a partnerek bevonásához, mely során gerendák, pillérek kerültek ki bérgyártásba. A bérgyártók irányítása, összehangolása természetesen a PREbeton feladata volt. A szerkezetszerelést természetesen egy kézben tartva az építésvezetőink, illetve a bérgyártók közötti folyamatos egyeztetések, ütemezések révén a helyszínre olykor 3-4 gyárból vegyesen érkeztek ki az elemek és kerültek fel egymás után az épületre, így teljes mértékben kiszolgálva a 3 csapattal történő szerkezetszerelést. Az első ütemet a bérgyártók bevonásával, megfelelő koordinálásukkal és komoly helyszíni szerelési logisztikával sikerült időben átadnunk a megrendelőnek. Az épület 2. üteme már kisebb kihívás volt, ebben az etapban ugyanis már lényegesen ritkábban fordult elő födémes terület. Ami ezen részt bonyolultabbá tette, az az épületrészek közötti, az épület teljes szélességében szükséges pillérek közé épülő közel 9 m magas tűzgátló falak kialakítása volt. A munka feszített tempóban zajlott mindvégig, így a 2. ütem átadására valamivel korábban került sor, mint ahogy azt a szerződésben rögzítettük. Az elénk kerülő akadályokat a megfeszített munkatempónak, illetve a folyamatos előteljesítési törekvéseknek köszönhetően sikeresen leküzdöttük, a tanulságokat pedig már menet közben beépítettük a munkafolyamatainkba, ezzel is fejlesztve értékeinket, munkánkat.

Azt gondolom, minden cégnek megvannak a maga nehézségei, harcai, amivel meg kell küzdenie nap mint nap, de talán ezek a küzdelmek teszik sokkal értékesebbé az elért sikereket.

A PREbetonnál az előregyártás jelenleg tapasztalható viharos időszakában azon fáradozunk minden egyes nap, hogy jobbak legyünk, mint tegnap voltunk, és folyamatosan jobbat alkossunk, magasabb minőségben, fokozva a megrendelői vevői élményt, megtartva és erősítve a piaci pozíciónkat. Minden újabb vállalást egy olyan kihívásnak tekintünk, amit próbálunk a lehető legtökéletesebben teljesíteni, tudva, hogy az építőiparban tökéletes, hibátlan épület még nem született. Igyekszünk a lehető leghatékonyabban kihasználni a rendelkezésre álló időt. Ahogy mi mondjuk: az idő halad, az érték marad.

(fotók: a szerző)