Köszöntő
A beton, az építés nem egyéni teljesítmény, hanem rengeteg ember együttműködését, elkötelezettségét és összehangolt munkáját igényli.
Azt mondhatom, hogy ebben a szakmában eleinte kívülállónak számítottam, ugyanis bánya- és geotechnikai mérnökként az adalékanyag-termelésből kerültem a betonüzletágba. Az első élményeimet a betonnal és az azzal történő munkával magam is az otthoni, ház körüli építkezések közben szereztem meg. Emellett pedig, mivel a családommal is egy kavicsbánya közelében laktunk, már gyermekként is érdeklődve figyeltem a kotró-, osztályozógépek és a szállítóautók munkáját. Ezek az élmények és a szülői példa a bányászat irányába indítottak el; a bányamérnöki tanulmányaim befejezésével pályámat a mélyműveléses bányászatban kezdtem, majd később átkerültem az építőanyaggyártás területére, ahol immáron 10 éve dolgozom.
A Duna-Dráva Cement Kft.-nél kezdetben kavicsbányászattal foglalkoztam, majd kis idő múlva megismerkedtem a társterületekkel is, a cementgyártással, a laborral és a betonüzemek mindennapjaival. A minőségi kavics- és homoktermékek előállítása mellett az ütemezett és a megfelelő ellátás megszervezése, a betontechnológiai előírásoknak való megfelelés, a projektek teljesítéséhez szükséges szervezés, koordináció elsajátítása izgalmas feladatoknak látszottak, szívesen támogattam a kollégáimat a munkájukban. Már a kezdetekben is lenyűgözött, hogy milyen sokrétű, bonyolult és műszakilag igényes folyamat a transzportbetontermékek gyártása. Az, hogy mennyi ember dolgozik a kiváló végeredményen. Nélkülük egyik vállalat sem érhetne el eredményt, nem valósulhatnának meg a projektjeik. Az évek alatt rengeteg kiváló kollégát ismertem meg. Büszke vagyok arra, hogy jelenleg immár megbízott betonüzletág-vezetőként lehetek a részese ennek a csapatnak, hiszen a DDC és leányvállalatai olyan erőt képviselnek a szegmensben, amivel komplex, vertikálisan integrált szolgáltatásokat és termékeket tudunk kínálni a partnereinknek, a cement- és betongyártás, valamint a betontechnológia területén.
Az út sokszor nehéz és kihívásokkal teli. A szakmai és üzleti környezetünk rengeteget változott az elmúlt években. A 2010-es évek második felében a kedvezőbb időszakot újabb, ismétlődő kihívások követték. A koronavírus-járvány miatti lezárások, vagy az azt követő gazdasági problémák nemcsak műszaki szempontból tették próbára a saját magunk és a kollégáink kreativitását és kitartását, hanem a változások kezelésében is sokat kellett fejlődnünk. Az építőiparban szokásosnak tekinthető gazdasági szempontú ciklikusság mellett egyre gyakrabban találkozunk olyan strukturális problémákkal, mint az alapanyagok hiánya, az ellátási láncok akadozásai, a gyakran változó jogi környezet vagy a költségek ugrásszerű növekedése. Ezen problémák mellett nem szabad figyelmen kívül hagyni korunk általános kihívásait sem, amelyek a mi szakmánkat is érintik; a fenntarthatóság kérdése egyre nagyobb hangsúlyt kap a mindennapokban, hiszen egyre fontosabb lesz a környezeti lábnyomunk mértéke, például a szén-dioxid-csökkentett technológiák bevezetése és az újrahasznosítás az adalékanyagok területén. Mivel a beton az egyik leggyakrabban használt építőanyag, ezekre megoldást kell találnunk az üzleti szempontok figyelembevételével. Ez nagy felelősség és egyben kihívás mindannyiunk számára, megőrizve az iparág régi értékeit. Mi pedig az anyavállalatunkkal, a Heidelberg Materials-sal közösen elindultunk ezen az úton a nemrég bemutatott globális termékmárkával, az evoBuilddel. Ezen termékeket egyértelmű fenntarthatósági tanúsítványok jellemzik, és mindegyiknek szigorú követelményeknek kell megfelelnie ahhoz, hogy a kínálat részévé váljon.
A kihívások megoldására azonban szükség van kiváló szakemberekre és a jó csapatmunkára! Köszönöm, hogy ennek a részese lehetek, és kívánok minden kollégának sok sikert és jó egészséget!
Buócz Tamás
Kavicsüzletág igazgató és megbízott betonüzletág-vezető
DDC