A biológiai sokféleséggel kapcsolatos ütemterv
Folytatjuk sorozatunkat a CEMBUREAU következő évtizedekre vonatkozó, a kőfejtők és azok környékének biológiai sokféleségéről szóló jövőképéről
01. ÖKOSZISZTÉMA-REHABILITÁCIÓ ÉS ÖKOSZISZTÉMA-SZOLGÁLTATÁSOK
Bevezetés
A nyersanyagok kitermelése hatással van a természeti világra. Európa-szerte 400 mészkőbánya látja el a cementgyártáshoz szükséges nyersanyagokkal a CEMBUREAU tagjainak cementgyárait¹. E nyersanyagok kitermelésének hatása kőfejtő-rehabilitációs tervek kidolgozásával és végrehajtásával kezelhető és mérsékelhető.
Az ENSZ ökoszisztéma-helyreállítással foglalkozó évtizedének célja, hogy minden kontinensen és minden óceánban megakadályozza, megállítsa és visszafordítsa az ökoszisztémák pusztulását. Ez segíthet a szegénység csökkentésében, az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és a tömeges kihalás megelőzésében. A program csak akkor lesz sikeres, ha mindenki kiveszi a részét a munkából². Az európai cementipar hozzájárulhat ezen célok eléréséhez, valamint a 2030-ig tartó időszakra szóló uniós biodiverzitási stratégia céljainak megvalósításához, különösen a természet-helyreállítási terv és a helyreállítási célok eléréséhez. Az ágazat támogathatja a Natura 2000 hálózat részét képező élőhelyek javítását, amely az unió 27 országában az EU szárazföldi területének több mint 18%-át teszi ki.
A kőfejtők rehabilitációja lehetőségeket teremthet az ökoszisztéma helyreállítására, a biológiai sokféleség növelésére, az élőhelykezelésen keresztül az ökoszisztéma-szolgáltatások fokozására, valamint új és ideiglenes élőhelyek létrehozására. Az ágazat egészében bevált gyakorlatként népszerűsített módszer, hogy a kőfejtés során, lehetőség szerint, fokozatos rehabilitációt hajtanak végre, csökkentve a kőfejtőn belüli nyílt területeket, és egyúttal elősegítve az élőhelyek kialakulását már a kőfejtő életciklusának korai szakaszában.
Annak értékeléséhez, hogy a kőfejtő rehabilitációja a „nincs nettó veszteség” vagy a „nettó pozitív hatás” elérése felé halad-e, fontos mérni a biológiai sokféleség szintjét, amely módszertanok alkalmazásával értékelhető, például a kőfejtő rehabilitációjának nettó hatásvizsgálatával.
A CEMBUREAUtagok mészkőbányái rehabilitációjának típusa³
A kőfejtők rehabilitációja lehetőségeket teremthet az ökoszisztéma helyreállítására, a biológiai sokféleség növelésére és az ökoszisztéma-szolgáltatások fokozott biztosítására.
VÍZIÓ
A CEMBUREAU tagjai az alábbi pontokban foglaltak szerint járulnak hozzá a 2030-ig szóló uniós biodiverzitási stratégiában és az ENSZ ökoszisztéma-helyreállítási évtizedre kitűzött célokhoz:
- Lehetőség megteremtése az ökoszisztéma rehabilitációjára, valamint új és ideiglenes élőhelyek létrehozása a kőfejtő teljes életciklusa során.
- A kőfejtő fokozatos rehabilitációjának előmozdítása.
- Az élőhely minőségére vagy a célfajokra vonatkozó hatásvizsgálati módszertan/ értékelés beépítése a kőbánya rehabilitációs terveibe.
- A rehabilitációval kapcsolatos bevált gyakorlati ismeretanyagok és tapasztalatok megosztásának megkönnyítése és ösztönzése az ágazatban.
- Együttműködés a nem kormányzati szervezetekkel és a tudományos körökkel, a tudományos ismeretek és a rehabilitációs folyamattal kapcsolatos alkalmazott kutatások előmozdítása
Célok
Az ökoszisztéma-rehabilitációra és az ökoszisztéma-szolgáltatásokra vonatkozó ütemtervünk célkitűzései a rehabilitált hektárokról szóló jelentésekhez és a kőbánya-rehabilitáció minőségének javításához kapcsolódnak.
1. Éves jelentés a rehabilitált területek nagyságáról
- Adatok összegyűjtése a fő teljesítménymutatók (KPI) kiszámításához, évente a rehabilitált területek nagyságának közzététele.
- A tagok adatszolgáltatása évente.
KPI 1 – helyreállított terület
KPI 2 – a visszaállított terület típusa
KPI 3 – a kitermelt terület százalékos aránya az ideiglenes élőhelyeken
2. A kőfejtő-rehabilitáció minőségének javítása
- Magas színvonalú, rehabilitációt segítő anyagok terjesztésének támogatása.
- Webináriumok támogatása a kőfejtők rehabilitációjával kapcsolatos ismeretek megosztásának ösztönzése érdekében.
- Hatásvizsgálati módszertan beépítése a kőfejtő-rehabilitációs tervekbe.*
- A kőfejtők rehabilitációja által nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatásokról szóló tanulmányok számának növelése (pl. szénmegkötés, magszóródás, kulturális értékek).
- Az ideiglenes élőhelyek létrehozásának elősegítése az aktív kőbányákban.
- A nem erdei ökoszisztémák kőfejtő rehabilitációjának javítására (pl. vizes élőhelyek, pionír-élőhelyek, gyepek).
KPI 1 – A hatásvizsgálati módszertant alkalmazó kőbányák száma az összes kőbányák számához viszonyítva
KPI 2 – A kőfejtők rehabilitációja által nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatásokra vonatkozó tanulmányok száma
(fotók: LAFARGE)