Miklós Csaba: Úszó-les betonból
2012-ben útjára indult a Magyar Mapei Betonkenu Kupa, amit 2014-ben egy új betétprogrammal egészítettünk ki. Az új program neve: Megvalósítható innováció a betonkenu tapasztalataival. Ezzel a felhívással szeretnénk motiválni a diákokat, hogy olyan eszközök kitalálásán törjék a fejüket, melyek a korábbi betonkenuépítő tapasztalatokat felhasználva valósulnak meg és valódi piaci értéket képviselnek. A gondolat annyira komoly, hogy ezek az aktív emberkék - ha elég elszántak - tanulmányaik végeztével egy eddig nem létező szakmával, sőt kész tervekkel, jó megélhetéssel vághatnak bele a nagybetűs ÉLETBE.
Miután a verseny számunkra is megmérettetés, nagy elhatározással vágtunk bele a legmegfelelőbb feladat megtalálásába. Több nekifutást követően egy Mapei Csapatépítő program keretén belül sikerült megtalálnunk azt a munkát, amivel versenykiírásunk minden feltétele teljesült. Külön öröm, hogy az egész cégünk kivette a részét a projekt megvalósulásában, így még értékesebbé vált a végeredmény.
A Pisztáng Kör elnöke, Fűzfa Zoltán részéről megkaptuk „megrendelésüket” egy olyan műtárgyra, amelyből a víz alatt a víz alatti élővilágot lehet látni. Magyarországon elsőként készülne egy olyan építmény, ahol a látogatók természetes közegükben, testközelből, üvegen keresztül tekinthetik meg a helyi vízi állatokat, köztük az igazi különlegességnek számító, az adott területen őshonos lápi pócot. Ettől kezdve már csak álmodni kellett, és néhány nap alatt kialakult a Szigetköz egyik kissodrású Duna-ágában megvalósuló beton-les terve.
A terveket jómagam készítettem, mondhatom, hogy a feladat igazi kuriózum volt az összetett, teljesen egyedi részleteknek köszönhetően. Számos különleges szempontot figyelembe kellett venni, amely az építőiparban nem szokványos, mégis létfontosságú volt a megvalósulás szempontjából. A végleges koncepció szerint az objektum a folyó felett cölöpökre állított magasles alatt kapta meg végleges helyét. Itt a vízben lebegve, a vízállást követve folyamatosan megfelelő lehetőséget nyújt arra, hogy az oldalán elhelyezkedő kitekintő ablakokon keresztül megfigyelhetőek legyenek a halacskák.
Különleges feladat volt továbbá, hogy a műtárgyat a végleges helyétől kb. 1,5 km-re kellett legyártani, majd az alaptestet le kellett úsztatni a Dunán. Mivel a Duna ezen szakasza több helyen is igen sekély, kontrollálnunk kellett a szerkezet süllyedését. A végleges helyszínen szereltük össze a teljes merülést biztosító, előre legyártott beton falelemeket, illetve a nagyméretű biztonsági üvegablakokat. Az összeszerelésre a mocsaras területen csak kézi erő állt rendelkezésre, ezért nagyon fontos volt az elemek súlya. Ehhez kellett igazítani az 5 cm vastag betonelemek méreteit. Ebben a kis vas tagságban oldottuk meg a betonszerkezet tökéletes vízzárását és megfelelő szilárdságát. A fokozott korrózióveszély miatt a beton erősítéséhez a betonacél használatát elkerültük.
A beton összetételénél és a les összeállítási terveinél szem előtt kellett tartanunk, hogy a szerkezet minőségi elemeinek gyártása és összeállítása „távirányítással”, nem szakemberek által is elvégezhető legyen.
Az összetett feladat megvalósulására a Mapei széles termékválasztékában meglévő betonadalékszerek és speciális építés - kémiai termékek használata adott lehetőséget.
-
magasles kivitelezése
-
betonlapok zsaluinak elkészítése
-
lapok betonozása
-
betonlapok összeragasztása
-
az alaptest vízre tétele, leúsztatása, a magasles alá való becsúsztatása
-
az úszómű falainak megemelése
-
az úszómű oldalaiban lévő kémlelő ablakok kialakítása
-
az úszómű merülésének beállítása a kémleléshez megfelelő lebegési szintre
-
lépcső és biztonsági korlát építése
-
0-4 és 4-8 mm szemnagyságú, helyszínen megvásárolható adalékanyag
-
CEM II cement
-
víz
-
Mapefluid PZ500 speciális betonadalékszer
-
Mapefibre St42 műanyag makroszál
-
Mapefibre NS18 műanyag mikroszál
-
Adesilex PG2 epoxi szerkezeti ragasztó
-
Carboplate e170/50 szénszálas kompozit
-
Mapefix VE Sf vegyi dűbel