Lapszámok

2017. augusztus XXV. évfolyam IV. szám

Nagy Ákos: Mikor a tűz az úr

Az épületek kivitelezésekor a kényelem, a praktikusság és a költséghatékonyság mellett mindenekelőtt a biztonságosságnak kell az elsődleges szempontnak lennie. Egy épülettűz óriási károkat okozhat, és emberéletekbe kerülhet. A tragikus londoni tűzeset az elmúlt évek legszembetűnőbb példája a tűzbiztonság fontosságának.

A hetvenes években épült 24 emeletes Grenfell-torony 2015-2016- os felújítása során tűzveszélyes alumínium-polietilén kompozit panelekkel oldották meg a burkolatot, amely mögött éghető hőszigetelést alkalmaztak. Ennek következményeként a júniusi tragédiában keletkezett tűzesetben legalább 80 ember vesztette életét. Az eset kapcsán sok vitatott kérdés van még, hiszen egyes szakértők szerint ilyen alumínium kompozit panelekkel a 18 métert meghaladó magasságú épületeket több országban is – köztük Nagy-Britannia – tilos szigetelni. Tisztázandó az is, hogy a középmagas és magas épületekre vonatkozó egyéb, sokkal szigorúbb tűzbiztonsági előírásoknak vajon megfelelt-e a kivitelezés. A tragédia sajnos megtörtént, így hát továbbra sem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos a tűzvédelem.

Az utóbbi években igencsak elterjedt az úgynevezett átszellőztetett homlokzatok szigetelése. Az ilyen típusú homlokzatkialakítás része egy teherhordó falszerkezet, a hőszigetelés, egy átszellőztetett légrés és a homlokzatburkoló elem. Az átszellőztetett homlokzat szigeteléséhez tűzvédelmi okokból kizárólag nem éghető, A1 besorolású termékek lennének használhatók, mivel a légrés kéménykürtőként viselkedik, így könnyen éghető homlokzatszigetelő anyagok használatával a tűz nagyon könnyen, pillanatok alatt terjed. (Magyarországi szabályozások szerint ezért is csak nem éghető szigetelés alkalmazható ilyen rendszerekben.) Így történt ez a Grenfell-torony esetében is, ahol tűzveszélyes anyagot használtak a szigeteléshez.

Ilyen esetekben a tűz terjedését az épület homlokzatán keresztül kell megakadályozni, mert ha már átterjedt a tűz a homlokzatra, akkor óriási veszélyben vannak az épületben tartózkodók. Ha a homlokzati rendszer – beleértve a szigetelést – éghető, jelentősen felgyorsulhat a tűz terjedése, annak táplálása. Az épület homlokzata felől érkező hőhatás miatt az ablakok beszakadnak, és a tűz még könnyebben terjedhet tovább emeletről-emeletre.

Ma Magyarországon az Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) írja elő, hogy milyen tűzvédelmi tulajdonságokkal bíró anyagok használhatók fel szigeteléskor. Tűzvédelmi osztályba sorolják az építési termékeket a tűzveszélyességi anyagvizsgálatokban kapott mérési adatok, az MSZ-EN 13501-1 szabványba rögzítettek alapján az Európai Unióban és néhány azon kívüli országban. Ez lehetővé teszi az építőipari termékek tűzzel szembeni viselkedésének vizsgálatát, illetve az ezt követő, egységes elvek és kritériumok alapján való besorolásukat egész Európában. Az OTSZ-ben foglaltak szerint tűzvédelmi szempontból a legbiztonságosabb termékek az „A1” majd az „A2” besorolásúak. Ezek nem tűzveszélyesek, mivel nem éghetők. A szigetelőanyagok tűzállósága mellett fontos szempont még, hogy hő hatására ne fejlesszenek robbanásveszélyes és mérgező füstöket, gázokat, hiszen a halálesetek csaknem kétharmada nem az égési sérülésekből ered.

A kőzetgyapot olvadáspontja 1000 °C felett van, ezáltal képes meggátolni a tűz továbbterjedését, és erős védelmet nyújt az épületszerkezetnek, hiszen szinte egyetlen épülettűz során sem keletkezik ilyen magas hőfok. Tűzvédelmi szempontból a legmagasabb, A1 besorolásúak tehát nem éghetők, abszolút tűzbiztosak. A Central Lancashire Egyetem kutatási tanulmányai szerint a kőzetgyapot nagyon alacsony szervesanyag-tartalmának köszönhetően a legkevesebb mérgező füstöt előállító szigetelőanyag. A kőzetgyapot tűzvédelmi gátat képez, valamint égve nem csepeg. Igen nagy hőmérsékleti szélsőségeknek ellenáll, alakváltozás nélkül viseli a hőmérsékletkülönbséget. A kőzetgyapot ötven év után is megőrzi eredeti mechanikai és hőtechnikai tulajdonságait, így élettartama az épület élettartamával megegyező. Gombák, rovarok, rágcsálók nem károsítják, valamint remek hangszigetelő és páraáteresztő tulajdonságú.