Gável Viktória, Mucsi Gábor: „Környezetbarát Cement- és Betonipari Technológiák” Szakmai nap a Miskolci Egyetemen
Környezetbarát Cement- és Betonipari Technológiák címmel szakmai napot rendezett 2017. május 24-én a Szilikátipari Tudományos Egyesület Cement, valamint Beton Szakosztálya, az MTA Földtudományok Osztály Bányászati Tudományos Bizottság Bányászati, Geotechnikai és Nyersanyagelőkészítési Albizottsága, az MTA MAB Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Munkabizottsága, valamint a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézete, továbbá az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Miskolci Egyetemi Szakosztálya. A rendezvénynek a Miskolci Egyetem adott otthont, ahol három egyetem és egy kutatási-fejlesztési cég szakemberei tartottak előadásokat.
A szakmai ülés apropóját az adta, hogy évente világviszonylatban jelentős mennyiségű ipari melléktermék, hulladék keletkezik, amelynek hasznosítása megoldható a megfelelő technológiák alkalmazásával, továbbfejlesztésével. Emellett a CO2 -kibocsájtás és az energiaigény csökkentése környezetbarát anyagok létrehozására ad lehetőséget a fenntartható nyersanyaggazdálkodás révén.
A Gável Viktória előadásának anyagára épülő cikk a Beton Újság 2016. decemberi számában jelent meg, a Balczár Ida Anna és Georges Nehme Salem előadásaiban elhangzottakat pedig a Beton Újság hamarosan megjelenő számaiban adjuk közre.
A tudományos előadásokat egy, a Miskolci Egyetemen nemrég indult projekt ismertetője követte. A projekt keretében beszerzendő eszközök (kamerás szemcseméret-elemző, multifunkciós por reométer, nagy energiasűrűségű bolygómalom, izotermikus kaloriméter, asztali pásztázó elektronmikroszkóp, BET fajlagos felületmérő, végeselemes módszeren alapuló, szemcsés anyagok viselkedését modellező szoftver) a többi kutatóműhellyel szorosan együttműködve nagymértékben hozzájárulnak majd a szakterületen jelentkező K+F+I ipari igények kiszolgálásához. A tanácskozást laboratóriumi látogatás követte, amelyen a résztvevők megtekinthették a Műszaki Földtudományi Karhoz tartozó, jól felszerelt laboratóriumokat. A rendezvényen elhangzott információk rávilágí- tottak arra, hogy milyen nagy szükség van a tématerületen (cementgyárak, betonüzemek, hulladék-előkészítő művek) dolgozó mérnökökre nemcsak hazánkban, hanem világszerte.
A szakmai nap – amelyen mintegy 50 résztvevő volt jelen – jó lehetőséget biztosí- tott az eszmecserére a területen működő cégek (cementgyárak, betonüzemek, minősítő szervezetek) és a kutatás-fejlesztés szakemberei számára. A szervezők bíznak a kutatóhelyek és ipari cégek által megkezdett együttműködések folytatásában mind a kutatás-fejlesztés-innováció, mind pedig a felsőfokú oktatás vonatkozásában, a szakmai nap rendszeres megrendezésével pedig hagyományt kívánnak teremteni.