CeMBeton-MABESZ: szoros együttműködésben a betonért
A Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség (CeMBeton), valamint a Magyar Betonelemgyártó Szövetség (MABESZ) 2014-ben szoros együttműködésben kezdett hozzá a beton népszerűsítéséhez, amit 2016-ban az egyetemi oktatásban való szerepvállalással bővített ki. A közösen kialakított stratégia hamar beérett, 2016-ban széles körű szakmai programot hajtottunk végre.
A két szövetség elnökségei által jóváhagyott programot közös munkacsoportunk koordinálta, melynek tagjai a szövetségek és tagvállalataik szakemberei, valamint a CeMBeton PR-ügynöksége, a Ferling Kft.
A tapasztalatokat kiértékelve munkacsoportunk meghatározta 2017. évi munkaprogramját, mely alapján a korábban kitűzött irányban folytatjuk tevékenységünket. Továbbra is az a célunk, hogy a szakma összefogása mellett minél szélesebb körrel megismertethessük a tagvállalataink által gyártott termékeket, műszaki megoldásokat, a bennük rejlő lehetőségeket. A közös munkaprogramokon (oktatási részvételünket lásd külön) kívül a szövetségek a saját területükön is végzik feladataikat.
A CeMBeton tagja a Magyar Szabványügyi Testületnek (MSZT), hagyományosan részt vesz az egyes műszaki bizottságok, mint az MSZT/MB 102 Cement és mész, az MSZT/MB 107 Beton és előregyártott betontermékek, valamint az MSZT/MB 113 Ásványi kő adalékanyagok munkájában. A szövetség folyamatosan segíti és véleményezi a hazai jogszabályalkotási tevékenységet különböző szervezeteken, elsősorban a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsé- gén (MGYOSZ) keresztül, de közvetlenül is. A CeMBeton tagja a CEMBUREAU-nak, az Európai Cementgyártók Szövetségének, így rajtuk keresztül be tud kapcsolódni az iparágat (cement, beton és mész) érintő európai ügyek alakulásába is. Hírlevelén és honlapján keresztül havi rendszerességgel informálja tagjait és az érintett személyeket, szervezeteket a szövetség tevékenységéhez kapcsolódó aktualitásokról.
A MABESZ szintén tagja a Magyar Szabványügyi Testületnek és részt vesz az MSZT/ MB 107 Beton és előregyártott betontermékek nemzeti szabványosító műszaki bizottság munkájában. Ezenkívül közvetett módon, Műszaki Irányelvek és Útmutatók készítésével is segíti az előregyártással és az építőipari kivitelezéssel kapcsolatos szabályozást. A szakma képviselőinek munkáját tervezési segédletek, műszaki kiadványok és ismertetők összeállításával és terjesztésével is támogatja. Rendszeresen ajánlásokat fogalmaz meg a gazdaságot, felsőoktatást és foglalkoztatást felügyelő állami szervek felé, ezekben javaslatokat tesz az iparág fejlődését és jövőjét illető kérdésekkel kapcsolatban.